Betegségek

A bolhák: A leggyakoribb betegség a kutyáknál a bolha. Abból tudjuk megállapítani, hogy a kutya bolhás, hogy folyton csak vakaródzik. De ne hagyjuk, hogy vakarja magát, mert akkor elfertőződhet, a seb. Ilyenkor általában bolhairtó nyakörvet vásárolunk, és a kutya nyakába tesszük, mint egy rendes nyakörvet. Pedig ez helytelen. A bolhairtó nyakörv nem használ semmit. A legjobb módszer, ha állatorvoshoz visszük. Az orvos ilyenkor egyfajta bolhairtó cseppet csöppent a kutya nyaka köré. Ezután úgy 3 napig nem szabad a kutya nyakát simogatni. Tapasztalatból tudom, hogy ez a csepp hatásos, ezért ezt ajánlanám minden kutyusgazdinak.

Porckorongsérv és hátfájás: Ez a betegség a tacskóknál és más ilyen felépítésű kutyáknál a leggyakoribb. Ha észrevesszük, hogy a kutyánk görnyedten jár, csahol, előfordulhat, hogy porckorongsérve van. Ezen az segíthet, ha elvisszük állatorvoshoz, ott az orvos ajánl valamilyen kezelést, mely segíthet a kutyának újra mozgékonnyá és derűssé válnia.

Milyen betegségeket kaphatunk el kutyáinktól?: Természetesen mindenki nagyon szereti háziállatát, de sajnos ők betegségeket is terjeszthetnek. Na, persze, ha elvégezzük rendszeresen a megfelelő óvintézkedéseket, nem történhet baj.

A galandférgeket, a veszettséget, a szalmonellát, az orsógilisztát, a bolhát, kutyabetegségeket, a pántlikagilisztát, a giardia lamblia-t (bélparazita), az ótvart és más bakteriális, gombás és parazitás betegségeket „zoonótikus" betegségeknek nevezzük, és ezeket az állatoktól kaphatjuk el.

Veszettség: Mindenki tudja, hogy vannak veszett kutyák. Ez általában akkor van, ha egy kutyát nem oltanak be veszettség ellen. Ilyenkor a kutyának habzik a szája, teljesen hiperaktív lesz és meg akar harapni mindenkit, aki az útjába kerül. Az ilyenekkel nagyon kell vigyázni. Ha látnánk az utcán egy kutyust és megsimogatnánk és megharapna, azonnal meg kell bizonyosodnunk arról, beoltották-e veszettség ellen. Ha nem, az orvoshoz kell fordulnunk, s ő bead egy úgynevezett oltást, a ,,tetanusz"-t. Ha nem fordulunk sürgősen az orvoshoz, akár mi is elkaphatjuk a kutyától a veszettséget. Ha pedig kutyánk érintkezésbe kerül egy ilyen veszett kutyával és nincs beoltva veszettség ellen, ő is elkaphatja e betegséget.


Paraziták: Még akkor is, ha kutyánk teljesen egészséges, a parazitái veszélyesek lehetnek szervezetünkre. Például egy teljesen egészséges kutya ürülékében vagy nyálában lehetnek galandférgek, anélkül, hogy tudnál róluk. Ha engedjük, hogy megnyalogasson, könnyen átkerülhet ez a betegség a mi szervezetünkbe is, sőt még a környezetünkben lévőknek is minden gond nélkül átadhatjuk a bacilust, ezért fontos a kutyákat rendszeres orvosi vizsgálatra vinni, hogyha van valamilyen betegségük, azt azonnal lehessen kezelni.


Hogyan védekezhetünk ezek ellen a bacilusok ellen?: A legokosabb dolog az, hogy miután kutyát simogattunk, legyen az akár a saját kutyánk vagy egy idegené, utána azonnal kezet kell mosni jó alaposan.
Ne nyúljunk az állat ürülékéhez. Sokan helyesen teszik, amikor leviszik a kutyákat sétálni, feltakarítják az ürüléküket. Ezt egy papírzacskó segítségével kell végrehajtani. Nem szabad kézzel hozzányúlni, különben elkaphatjuk a kutyától az imént említett bacilusokat.